Aj toto možno zaujme

Autor: Michal Nagy | 26.4.2018 o 14:01 | Karma článku: 1,44 | Prečítané:  240x

Dovolím si skopírovať zo stránky SND odkaz na jedno zaujímavé predstavenie. Slovenská hra, ktorá sa zrodila pod perom Petra Weissa, spracovaná zahraničným (bosniackym) režisérom Dinom Mustafičom. Štúdiovka SND.

Zaujímavé je aj obsadenie od najväčších slovenských  hereckých hviezd až po poslucháčov VŠMU. No a aby toho nebolo málo tak v hre sa nachádzajú expresívne scény, či výrazy. Inscenácia trvá asi tri hodiny, čiže je vhodná na jeden májový podvečer, Konkrétne je to 5. máj  o 19:00.  Posledná a kľúčová informácia: jedná sa o derniéru.

Teraz sľúbený text z oficiálnych zdrojov:

Hlavnými hrdinami pôvodnej slovenskej hry sú dvaja mladí muži, ktorí sú si na začiatku veľmi podobní – obaja rebelujú proti spoločenskej realite. Jeden sprejuje na steny heslá „Preč s kapitalizmom!“, druhý železnou tyčou rozbíja okná luxusných áut. Z jedného sa v priebehu hry stane neonacista, z druhého, intelektuálneho ľavičiara, v podstate bezcitný mamonár. Mladých mužov – ako inak – spája žena, krásna a čistá, či skôr po čistote v špinavom svete túžiaca Monika, ktorá tvrdo, príliš tvrdo narazí na realitu a sklame sa nielen v obidvoch mužoch, ale krok za krokom prichádza o všetky ideály. V hre vystupujú aj rodičia, generácia, ktorá „za všetko môže“ a nie je to lichotivý obraz. Manželstvá bez lásky, sex za peniaze, alkoholizmus, zúfalstvo chudobných i bohatých, absencia citu medzi rodičmi i deťmi, zároveň však trýznivá túžba nájsť nejaký zmysel. Podtitul hry tvrdí, že epizódy, ktoré uvidíte, sa odohrajú v blízkej budúcnosti. Je to teda dystopia, akási antiutópia, autorská fikcia, hoci už dnes vnímame, že javy, o ktorých hovorí, nie sú, žiaľ, vecou budúcnosti, ktorú by sme ešte mohli prípadne zmeniť. Veď priepasť medzi sociálnymi vrstvami sa skutočne hrozivo zväčšuje, hranice medzi nimi sú čoraz nepriechodnejšie, nebezpečenstvo radikalizácie a extrémizmu čoraz reálnejšie, a takýto spoločenský vývoj zákonite prináša so sebou aj obete.

Viac na stránkach SND:

http://snd.sk/predstavenie/11016/zo-zivota-ludstva/2018-05-05/19-00

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?